2047/877
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Et par sideborde af elm med underliggende hylde. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 53,5. L./B. 53,5. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og enkelte mindre mærker.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud