En samling middagsskeer samt teske og strøske af sølv, primært rokoko, de fleste punslet med ejerinitialer, bl.a. ske af Tyge Madsen Werum, København 1744, ske af Jens Andersen, borgerskab Odense 1703–1744, rottehaleske graveret med ejerinitialerne HOSS DHD 1726, mester Sønnik Hansen Buxlund, borgerskab Århus 1714–1739. Primært Danmark, 18. årh. Vægt 737 gr. (18)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere med skævslidt laf. Enkelte med senere graveringer. En ske-laf med reparation. Strøske med slidt forgyldning.
Varia, 30. juni 2016
12 bud