2414/875
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj dekoreret med lys glasur med horndekoreret blå bølgedekor. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 36. Diam. 30.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre glasurafskalninger langs kanter. Glasur med enkelte uregelmæssigheder hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
44 bud