2016/854
Dansk snedkermester
Lille lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde og ryg betrukket med lys grøn plys. Udført 1940erne.
Fremstår med brugspatina, herunder ben med ridser, mærker og nogle hak. Betræk med slitage på sæde og ryg. Keder med mindre defekter.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud