1946/​816

Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)

Et par armstole med stel af palisander, sæde og ryg betrukket med lyst brunt farvet skind. Antageligt udført hos Bruksbo, Norge. 1970'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmede. Skind med overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK