1946/816
Torbjørn Afdal (f. Voss 1917, d. Oslo 1999)
Et par armstole med stel af palisander, sæde og ryg betrukket med lyst brunt farvet skind. Antageligt udført hos Bruksbo, Norge. 1970'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmede. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag