2005/​619

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Rektangulært spisebord af teak, opsat på gaffelben. Formgivet 1949. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 71,5. L. 160. B. 96.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 30. sep.-16. okt. 1949. Litteratur: Grete Jalk [Red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 98–99.

Antagelig senere plade. Pæn restaureret stand med mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.000 DKK