1843/58
Raphael , efter, 19. årh.
“Madonna della Sedia”. Usigneret. Olie på lærred. 93×92. Samtidig ramme.
Efter Rafaels kopi i Palazzo Pitti, Firenze.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag