2138/​759

Henning Hans Christian Hansen (f. Avedøre 1899, d. 1958)

To udendørslamper af patineret jern og messing. Skærme af hvidlakeret metal. H. 22. (2)

Proveniens: Formgivet til KB Hallen 1937–38.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. En lampe mangler fatning. Skærme med skævheder. Ene lamper mangler skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag