2006/​478

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

“Frederiksborg Slot. Parti ved Møntbroen”. Usigneret. Betegnet Köbke 1837. Radering monteret på papir. Pladestørrelse 22×25,5.

Litteratur: Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes Raderinger, Staalstik og Litografier nr. 5.

Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

75.000 kr.

59 bud

75.000 kr.
(Autobud) 70.000 kr.
70.000 kr.
65.000 kr.
(Autobud) 60.000 kr.
55.000 kr.
50.000 kr.
(Autobud) 48.000 kr.
48.000 kr.
(Autobud) 46.000 kr.
44.000 kr.
42.000 kr.
40.000 kr.
(Autobud) 38.000 kr.
36.000 kr.
(Autobud) 34.000 kr.
32.000 kr.
(Autobud) 30.000 kr.
29.000 kr.
(Autobud) 28.000 kr.
27.000 kr.
(Autobud) 26.000 kr.
25.000 kr.
(Autobud) 24.000 kr.
23.000 kr.
(Autobud) 22.000 kr.
21.000 kr.
(Autobud) 20.000 kr.
19.500 kr.
(Autobud) 19.000 kr.
18.500 kr.
(Autobud) 18.000 kr.
17.500 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 14.000 kr.
13.500 kr.
(Autobud) 13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
1.000 kr.