2413/187
Augusta Dohlmann (f. Frederiksberg 1847, d. sst. 1914)
“Vesuv”. Ruiner fra amfiteatret i Pompeii med Vesuv i baggrunden. Verso sign. Aug. Dohlmann. Olie på træ. 18,5×26.
Mindre krakeleringer og retoucheringer. Ved kant enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag