Medaljen for Ædel Daad / Pro Meritis, 1771, D. I. Adzer / S. A. Jacobsen, G 473, JS 883, MEM 12.775, Beskrivelsen af 1791, 34a, Tab. I,3, LS 2–006, cf. fig. 336, 139,67 g, lette småridser i højre adversfelt - Udsøgt eksemplar i originalt etui af mørkerødt maroquin med guldbordure og velourfoer.
Samtidige guldeksemplarer som det foreliggende er af største sjældenhed. Skønt der er uddelt omkring 46 eksemplarer til danskere og udlændinge, har den betydelige materialeværdi svarende til ca. 40 dukater gjort, at langt de fleste er blevet smeltet om, og selv L. E. Bruun formåede ikke at erhverve et eksemplar til sin samling.
Desuden medfølger et dokument dateret 23/7–1845, der udnævner Brorson til æresborger i Aalborg. Dokumentet er smukt bevaret med det originale segl, sølvindvirket seglsnor og seglæske af sølv graveret med Aaborgs byvåben.
Tildelt herredsfoged, senere etatsråd, Rasmus Bonde(sen) Brorson (1761–1846) d. 24. april 1799. I kongeligt rescript vedr. havnevæsenet kan læses følgende om anledningen til anerkendelsen: "Byfogeden i Sæby, Kansellisekretær Brorson (som uden bram og uopfordret har reddet byen, havnen og egnen, ved at sætte 460 favne bolværker, samt en bred stenmasse, der kostede ham over 1900 rigsdaler og ikke kan komme ham til fordel) bevidnes kongens særdeles velbehag og allerhøjeste tilfredshed hermed, samt skjenkes den store guld-medaille Pro Meritis og forundes for fremtiden et personligt tillæg af 150 rigsdaler aarligen.
Skønt denne uhyre sjældne medaille falder ind under kategorien “bærbare medailler”, er der reelt tale om et “agtelsestegn”, der normalt blev tildelt uden bæretilladelse.
Unc-EF
Coins and Medals, 6 November 2018
60 bids
When | Bidder | Bid |