Photo not yet available
881/​410

Medaljen for Ædel Daad / Pro Meritis, 1771, D. I. Adzer / S. A. Jacobsen, G 473, JS 883, MEM 12.775, Beskrivelsen af 1791, 34a, Tab. I,3, LS 2–006, cf. fig. 336, 139,67 g, lette småridser i højre adversfelt - Udsøgt eksemplar i originalt etui af mørkerødt maroquin med guldbordure og velourfoer.

Samtidige guldeksemplarer som det foreliggende er af største sjældenhed. Skønt der er uddelt omkring 46 eksemplarer til danskere og udlændinge, har den betydelige materialeværdi svarende til ca. 40 dukater gjort, at langt de fleste er blevet smeltet om, og selv L. E. Bruun formåede ikke at erhverve et eksemplar til sin samling.

Desuden medfølger et dokument dateret 23/7–1845, der udnævner Brorson til æresborger i Aalborg. Dokumentet er smukt bevaret med det originale segl, sølvindvirket seglsnor og seglæske af sølv graveret med Aaborgs byvåben.

Tildelt herredsfoged, senere etatsråd, Rasmus Bonde(sen) Brorson (1761–1846) d. 24. april 1799. I kongeligt rescript vedr. havnevæsenet kan læses følgende om anledningen til anerkendelsen: "Byfogeden i Sæby, Kansellisekretær Brorson (som uden bram og uopfordret har reddet byen, havnen og egnen, ved at sætte 460 favne bolværker, samt en bred stenmasse, der kostede ham over 1900 rigsdaler og ikke kan komme ham til fordel) bevidnes kongens særdeles velbehag og allerhøjeste tilfredshed hermed, samt skjenkes den store guld-medaille Pro Meritis og forundes for fremtiden et personligt tillæg af 150 rigsdaler aarligen.

Skønt denne uhyre sjældne medaille falder ind under kategorien “bærbare medailler”, er der reelt tale om et “agtelsestegn”, der normalt blev tildelt uden bæretilladelse.

Quality

Unc-EF

Auction

Coins and Medals, 6 November 2018

Category
Estimate

50,000 DKK

Sold

Price realised

440,000 DKK

60 bids

When Bidder Bid
440,000 DKK
420,000 DKK
400,000 DKK
390,000 DKK
380,000 DKK
370,000 DKK
360,000 DKK
350,000 DKK
340,000 DKK
330,000 DKK
320,000 DKK
310,000 DKK
300,000 DKK
290,000 DKK
280,000 DKK
270,000 DKK
260,000 DKK
250,000 DKK
240,000 DKK
230,000 DKK
220,000 DKK
210,000 DKK
200,000 DKK
195,000 DKK
190,000 DKK
180,000 DKK
175,000 DKK
170,000 DKK
165,000 DKK
160,000 DKK
155,000 DKK
150,000 DKK
145,000 DKK
140,000 DKK
135,000 DKK
130,000 DKK
125,000 DKK
120,000 DKK
115,000 DKK
110,000 DKK
105,000 DKK
100,000 DKK
95,000 DKK
90,000 DKK
85,000 DKK
80,000 DKK
75,000 DKK
70,000 DKK
65,000 DKK
62,000 DKK
60,000 DKK
55,000 DKK
50,000 DKK
48,000 DKK
46,000 DKK
44,000 DKK
42,000 DKK
40,000 DKK
38,000 DKK
36,000 DKK