1838/1002
Dansk Møbeldesign
Lænestol og skammel med ben af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Porøst skum i armlæn.
Moderne kunst og design, 18. september 2018
Vurdering
Hammerslag