1635/1750
Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus siddende poet, hvidemaljeret urskive med romertal, værk stamplet Dumoulinneuf, a.H. Molle Paris. 19. årh. H. 28.
Urskive med krakeleringer. Mindre støbefejl på figurens ærme. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 1. september 2016
Vurdering
Hammerslag