1635/​1750

Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus siddende poet, hvidemaljeret urskive med romertal, værk stamplet Dumoulinneuf, a.H. Molle Paris. 19. årh. H. 28.

Urskive med krakeleringer. Mindre støbefejl på figurens ærme. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 1. september 2016

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
750 DKK