1917/1530
Tysk terrin af fajance, dekoreret med strøblomster i mangan og grønt, buklet form med lågknop i form af liggende barn, på fire volutte ben. 18. årh. H. 28 cm. L. 37 cm.
Glasurafslag. Terrin med revner og reparationer. Et ben limet. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag