1925/101
N. P. Mols (f. Grumstrup 1859, d. København 1921)
Køer på marken, i baggrunden stråtækt gård, Nørvang ved Rørvig. Sign. N.P. Mols. 14. Olie på lærred. 48×65.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 17. juni 2019
Vurdering
Hammerslag