1349/8598
Fedor Anatolievich Lorie (, Moskva)
Russisk cigaret etui af sølv, indvendig forgyldt, dekoreret med monogrammer og ornamentik i egyptisk stil i guld og emalje samt prydet med adskillige cabochon- og facetslebne safirer og rubiner samt rosenslebne diamanter. Fedor Anatolievich Lorie, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 196 gr. H. 9,5.
Mindre aldersslitage. Ét løst monogram medfølger.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
Vurdering
Hammerslag
39 bud