1635/558
Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Tre-personers sofa af eg med armlæn af teak, løse vendbare Epeda-hynder med grøn/beige møbelstof. Udført hos Hovedstadens Madras/Møbelfabrik. L. 175.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, 1954, lænestol afb. i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hynder med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud