887/674
Fire kinesiske tripod røgelseskar af grønlig jade, heraf et udskåret med gennembrudt låg, alle udskåret i let relief med design. Vægt 2384 gr. H. 10–13 cm. (4)
Udstillet: Himmelsten. H. K. H. Prins Henriks samling af orientalsk jadekunst, 2017. Koldingshus. Afbilledet venstre for midten s. 179.
Prins Henrik: Jadekunst, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud