2049/​649

Saxbo

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)

To fade og en vase af stentøj. Firkantet fad dekoreret med blå glasur. Vase dekoreret med brun og grøn glasur. Cirkulært fad dekoreret med brun og sort glasur. Sign. monogram. hhv. E.St.N. og Sonne. Cirkulært fad usigneret. Alle udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 4,5–11,5. Cirkulært fad diam. 23,5. (3)

Almindelig brugsslitage. Firkantet fad: 2. sort.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag