Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
“Gaardinteriør. Maaneskin”. Sign. Jul. Paulsen 1904. Olie på lærred. 74×96.
Udstillet: Charlottenborg 1905 nr. 374.
Enkelte mindre retoucheringer. Enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020