2048/873
Dansk design
Standerlampe med fod af jern, justérbar stamme af sortlakeret- og forniklet metal, monteret med plisseret skærm. 1930'erne. H. 131.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Rustpletter. Skærm med revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag