2051/​6

Siamesisk theservice af sølv, rigt drevet med guder, bladværk og ornamentik, bestående af thekande, sukkerskål, flødekande og sættebakke, stående på fødder af thailandske mønter, pod duang/bullet coins, samt sukkertang, sukkerskål og flødekande forgyldt indvendigt. Samlet vægt 1492 gr. 19. årh. H. 2,5–19. (5)

Sukkertang graveret med initialer. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og bladværk.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. december 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

10 bud

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK