2051/6
Siamesisk theservice af sølv, rigt drevet med guder, bladværk og ornamentik, bestående af thekande, sukkerskål, flødekande og sættebakke, stående på fødder af thailandske mønter, pod duang/bullet coins, samt sukkertang, sukkerskål og flødekande forgyldt indvendigt. Samlet vægt 1492 gr. 19. årh. H. 2,5–19. (5)
Sukkertang graveret med initialer. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og bladværk.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. december 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud