Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2.” Bordlampe med stel af bruneret messing. Mærket “Pat. Appl.” Senere monteret med O-3,5 overskærm af gul- og hvidlakeret kobber. Mellemskærm af etlags opalglas. Udført ca. 1929 hos Louis Poulsen. H. 43. Diam. 33.
Underskærm mangler. Stel i pæn original patineret stand med mindre ridser og mærker. Overskærm med mindre ridser og afskalninger. Mellemskærm med kanthak på overkant. Ledning optrævlet. Testet og fungerer. Bruun Rasmussen garanterer dog ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
17 bud