2014/131
Dansk Louis XVI jardinierebord af bemalet og fogyldt træ. Ca. 1780. Senere reparationer. H. 73. B. 90. D. 45.
Proveniens: Clausholm Slot nær Randers.
Visse dele udskiftet, herunder bundpladen. Revner i træet. Brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag