2014/​131

Dansk Louis XVI jardinierebord af bemalet og fogyldt træ. Ca. 1780. Senere reparationer. H. 73. B. 90. D. 45.

Proveniens: Clausholm Slot nær Randers.

Visse dele udskiftet, herunder bundpladen. Revner i træet. Brugsslitage. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK