901/​1294

Christian IX, (2 kr) 1892, København, guldeksemplar uden værdiangivelse slået i anledning af Christian IX og dronning Louises guldbryllup, Harald Conradsen, H 11, Sieg 2, B 1298, 26,26 g, ubetydeligt kantstød - pragtstykke.

Der blev kun præget to eksemplarer i guld, som ved selve guldbryllupsfesten blev givet til hhv. kongen og dronningen. Kongens eksemplar beror i dag i Den kongelige Mønt- og Medaillesamling på Nationalmuseet i København, og det foreliggende stykke er således unikt i privateje.

I modsætning til senere såkaldte “ministereksemplarer” er randen riflet, men selve stemplerne oppebærer flere forskelligheder fra den almindelige erindringsmønt, idet reversens egekrans er tykkere og ikke blot værdiangivelsen, men også årstallet og møntmesteren Christian Svendsens initialer mangler.

A beautiful and highly important royal presentation piece, one of only two struck and the only one in private hands.

Proveniens - Provenance:

Ex. Dronning Louise (1817–1898); ex. Prins Valdemar (1858–1939), Sagførernes auktioner, 23/6 1939, lot 300 (afbildet); ex. Johan Chr. Holm (1914–1987); ex. Kunsthallen auktion 419, 1992, lot 76; ex. Bruce Levy; ex. TH 125, 2008, lot 3230

Kvalitet

0

Privatsamling – Kurt Guldborg III, 4. maj 2021

Vur­dering

160.000–180.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK

26 bud

280.000 DKK
270.000 DKK
260.000 DKK
250.000 DKK
240.000 DKK
230.000 DKK
220.000 DKK
210.000 DKK
200.000 DKK
195.000 DKK
190.000 DKK
185.000 DKK
180.000 DKK
175.000 DKK
170.000 DKK
165.000 DKK
160.000 DKK
155.000 DKK
150.000 DKK
140.000 DKK
135.000 DKK
130.000 DKK
125.000 DKK
120.000 DKK
115.000 DKK
110.000 DKK