901/​1294

Christian IX, (2 kr) 1892, København, guldeksemplar uden værdiangivelse slået i anledning af Christian IX og dronning Louises guldbryllup, Harald Conradsen, H 11, Sieg 2, B 1298, 26,26 g, ubetydeligt kantstød - pragtstykke.

Der blev kun præget to eksemplarer i guld, som ved selve guldbryllupsfesten blev givet til hhv. kongen og dronningen. Kongens eksemplar beror i dag i Den kongelige Mønt- og Medaillesamling på Nationalmuseet i København, og det foreliggende stykke er således unikt i privateje.

I modsætning til senere såkaldte “ministereksemplarer” er randen riflet, men selve stemplerne oppebærer flere forskelligheder fra den almindelige erindringsmønt, idet reversens egekrans er tykkere og ikke blot værdiangivelsen, men også årstallet og møntmesteren Christian Svendsens initialer mangler.

A beautiful and highly important royal presentation piece, one of only two struck and the only one in private hands.

Proveniens - Provenance:

Ex. Dronning Louise (1817–1898); ex. Prins Valdemar (1858–1939), Sagførernes auktioner, 23/6 1939, lot 300 (afbildet); ex. Johan Chr. Holm (1914–1987); ex. Kunsthallen auktion 419, 1992, lot 76; ex. Bruce Levy; ex. TH 125, 2008, lot 3230

Quality

Unc

Auction
Category
Estimate

160,000–180,000 kr.

Sold

Price realised

280,000 kr.

26 bids

When Bidder Bid
280,000 kr.
270,000 kr.
260,000 kr.
250,000 kr.
240,000 kr.
230,000 kr.
220,000 kr.
210,000 kr.
200,000 kr.
195,000 kr.
190,000 kr.
185,000 kr.
180,000 kr.
175,000 kr.
170,000 kr.
165,000 kr.
160,000 kr.
155,000 kr.
150,000 kr.
140,000 kr.
135,000 kr.
130,000 kr.
125,000 kr.
120,000 kr.
115,000 kr.
110,000 kr.