2131/86
Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv prydet med talrige røde flusser. Johan Adolf Müller, Haderslev, borgerskab 1789. Samt hovedvandsæg af sølv. Søren Peter Lund, Frederikshavn, f. 1735. Vægt i alt ca. 102 g. H. 12 og 9. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Krone let bevægelig samt løst hængsel på balsamgemme. Den anden med trykket top.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag
41 bud