Seks lommeure af sølv bestående af tre herre- og tre damelommeure samt et dobbeltkapslet af sølv, nogle graverede på kasser med ornamentik, hvide skiver med romertal, en dekoreret med blomster, tre med små sekunder, en mærket Frodsham London, en med værk mærket Dyer. 19. årh. Vægt ialt fra 25 gr. til 73 gr. Kassediam. fra 30 cm til 49 cm. (7)
Urene virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre skiver med krakeleringer. En med monogram på ydre kapsel.
Varia, 20. februar 2014
15 bud