1408/​1565

Seks lommeure af sølv bestående af tre herre- og tre damelommeure samt et dobbeltkapslet af sølv, nogle graverede på kasser med ornamentik, hvide skiver med romertal, en dekoreret med blomster, tre med små sekunder, en mærket Frodsham London, en med værk mærket Dyer. 19. årh. Vægt ialt fra 25 gr. til 73 gr. Kassediam. fra 30 cm til 49 cm. (7)

Urene virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre skiver med krakeleringer. En med monogram på ydre kapsel.

Varia, 20. februar 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

15 bud

1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK