909/​51

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

Købt af Johannes Larsen Museet i september 2022.

“Jernbroerne ved Porta a Mare”. Sign. monogram 1911. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 58×86.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fritz Syberg Akvareller 1910–1913”, 1914 nr. 13. Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.

Malerier, 16. - 20. århundrede, 20. september 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK