1639/​744

Erik Poulsen (f. Vorup 1928, d. 1999)

“Pas des deux”, 1972/73. Usign. Figurgruppe af patineret bronze. Støbt hos Leif Jensen. H. 84.

Udstillet: Kammeraterne 1973. Udstillet:Ministerium für Kultur. Zentrum für Kunstausstellungen ( arr.). Neue Berliner Galerie. Ausstellung im Alten Museum, juli/august 1975, katalognr. 97. Udstillet: Kunsthalle.Rostock, september 1975, katalognr. 97. Udstillet: Munkeruphus 2001.

Almindelig patina herunder nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK