1425/8580
Vasili Vasilievich Bojzov, m. fl. (, Skt. Petersborg)
Russisk theglas-holder af sølv, indvendig forgyldt, støbt med motiv i form af trojkakørsel ved vintertide. Vasili Vasilievich Bojzov, guardein Jacob Liapunov i Skt. Petersborg 1896–1903, lødighed 84. Vægt ca. 228 gr. H. 12,5.
Russisk broche af sølv i form af hestetrukken trojka med kusk og passagerer. 1896–1908, lødighed 84. Vægt ca. 9 gr. L. 6. (2).
Minimal aldersslitage.
Russisk tema-auktion, 16. juni 2014
Vurdering
Hammerslag
40 bud