Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par armstole af ask betrukket i sæde, ryg og løs hynde med brun kanvas, armlæn og stropper med patineret naturskind. Udført og stemplet Denmark 37028 hos Rud. Rasmussen's Snedkerier, København. (2)
I 1933 formgav professor Kaare Klint “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål. Kilde: Rud. Rasmussen's Snedkerier. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, afb. s. 26.
Fremstår i god stand med mindre brugsspor, herunder lette skrammer på træ og læder. Den ene stol let falmet/misfarvet på venstre armlæn.
Moderne kunst og design, 1. juli 2014
20 bud