1947/​610

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-Reservedel”. En mellemskærm størrelse M-5 af patineret hvidmalet kobber. Udført hos Louis Poulsen.

Ikke original bemaling. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
2.500 DKK