1947/610
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Reservedel”. En mellemskærm størrelse M-5 af patineret hvidmalet kobber. Udført hos Louis Poulsen.
Ikke original bemaling. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag