1947/​610
Poul Henningsen: “PH-Reservedel”. En mellemskærm størrelse M-5 af patineret hvidmalet kobber. Udført hos Louis Poulsen.

Be­skriv­el­se

“PH-Reservedel”. En mellemskærm størrelse M-5 af patineret hvidmalet kobber. Udført hos Louis Poulsen.

Ikke original bemaling. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

2.600 kr.

2.600 kr.
2.500 kr.