Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus Urania, astronomiens muse, sokkel dekoreret i relief med kikkert, kort og bladværk, forsølvet timekrans med romertal. Urværk stemplet T.C. Cailly. 19. årh.s første halvdel. H. 55.
Dele af hårpynt knækket af og mangler. Den ene viser bøjet. Rester af hvid maling på fod og skalornament. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020