2139/502
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Cirkulært fad af lertøj, dekoreret med gulbrun glasur og indridsede motiver. Sign. monogram, Nov 1891, samt på bagsiden monogram, Eifrig, 1891. Diam. 42.
Almindelig brugsslitage. Mindre glasurafskalninger langs kant.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud