Dansk maler, 19. årh.
Det store danske våbenskjold. Usigneret. Olie på lærred. 87×58.
Rigsvåbenet som blev benyttet 1819–1903. Det er den første udgave af rigsvåbenet indført efter fjernelsen af den norske løve, og den sidste udgave der benyttede Islands traditionelle våbenmærke - en kronet sølvfarvet klipfisk på rød bund.
Enkelte afskalninger samt to minimale huller. Svage mærker fra blændrammen kan ses på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021