2006/​434

Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, rigt støbt med rocailler og bladværk, urhus prydet med musicerende putto, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh. H. 49,5.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Let slidt forgyldning. Manglende pendul. Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag