2248/​48

'Skægmand' af saltglaseret stentøj, prydet med dekoration i relief, ved halsen en skægget maskaron. Tyskland. 17.-18. årh. H. 18. Diam. 15,5.

Proveniens: Kaare Berntsen, Oslo.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl. Afslag. Hårrevner. Enkelte reparationer

Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK