2248/48
'Skægmand' af saltglaseret stentøj, prydet med dekoration i relief, ved halsen en skægget maskaron. Tyskland. 17.-18. årh. H. 18. Diam. 15,5.
Proveniens: Kaare Berntsen, Oslo.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl. Afslag. Hårrevner. Enkelte reparationer
Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022
Vurdering
Hammerslag