2120/942
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Vækkeur med rundt hus af sort bakelit, patineret skive med arabertal og fod af forkromet stål. Udført hos Lauritz Knudsen, 1939–1948. H. 11,5.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud