2010/​743

Bent Karlby, tilskrevet (f. Aa 1912, d. 1998)

Væglampe med stel af messing, skærm af opalglas samt et par løse skærme af champagnefarvet glas. Udført hos Lyfa. 1950'erne. H. 22. Skærme H. 18. (3)

Samme væglamper hænger på 4. Maj Kollegiet på Frederiksberg.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med mindre afslag på inderside. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 3. marts 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag