Hollandsk svingkeddel af sterlingsølv, glat korpus med perlestaf, håndtag af drejet elfenben, stand på rundt fodstykke monteret med træ, hævet på fire ovale kugleben. Uidentificeret mestermærke M/G. 19. årh. Brænder stemplet med mestermærke for J.M. van Kempen & Zoon, årsmærke D= 1888. Vægt ekskl. stand 1514 g. H. ekskl. hank 32 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mærker, muligvis korrosion. Hank med reparation. Elfenben med krakeleringer. Stand med indtryk og reparationer/lodning. Brænderen mangler låget.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020