2014/​165

Hollandsk svingkeddel af sterlingsølv, glat korpus med perlestaf, håndtag af drejet elfenben, stand på rundt fodstykke monteret med træ, hævet på fire ovale kugleben. Uidentificeret mestermærke M/G. 19. årh. Brænder stemplet med mestermærke for J.M. van Kempen & Zoon, årsmærke D= 1888. Vægt ekskl. stand 1514 g. H. ekskl. hank 32 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mærker, muligvis korrosion. Hank med reparation. Elfenben med krakeleringer. Stand med indtryk og reparationer/lodning. Brænderen mangler låget.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK