2148/784
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 265/3”. Tre-personers sofa af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med rustrød uld. Designet 1978. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 185.
Litteratur: Design From Scandinavia nr. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Hynder falmet.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag