1347/44
Engelsk chatol af rigt udskåret træ, prydet med kineserier i form af personer, drager og blomster, front med to skuffer og skriveklap bag hvilken rum. Ca. 1900. H. 107. B. 97. D. 42.
Vandskjolder. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 18. november 2013
Vurdering
Hammerslag