Figur af udskåret og delvist bemalet træ i form af kvinde med et barn på ryggen, hun står med bøjede ben og fremstrakte arme, med rester af sværte på hår og tøjet. Østgrønland, 20. årh.s første halvdel. H. 15 cm.
Proveniens: Ib Geertsen samling. Ib Geertsen, 1919–2009, var en dansk maler og billedhugger. Han samlede tillige på grønlandsk kunsthåndværk og skrev bl.a. om grønlandske masker.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret ved lægge. Afslag på hårknold.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
35 bud