Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 55×46.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1966–051. Af Grete Balle dateret 1966/1967. Proveniens: Frode Folkvang, Holstebro.
Frode Folkvang (1899–1967) var en stor kunstsamler, og startede bl.a. Kunstcirklen i Holstebro, samt foto- og radioforretningen Frode Folkvang, som tidstypisk er overført til Den Gamle By i Aarhus. Han købte sine malerier direkte hos kunstnerne, og var personlig ven til både Jens Søndergaard, Asger Jorn, Knud Agger, Niels Lergaard, Poul Ekelund og Hoppe m.m. I 1995 da hans enke Ingeborg Folkvang døde, blev alle boets malerier solgt hos Bruun-Rasmussen på en særauktion omkring 1995/96.
Original stand.
Moderne kunst og design, 27. juni 2023
22 bud