2143/​845

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Stol og fritstående to pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Sofa: H. 81. L. 135. D. 72. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak/afslag. Betræk med pletter og smuds. Nogle løse tråde. Gjord under stole defekt.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK