12108/223
Samling på otte større og mindre dalarheste samt en hane af udskåret og rødmalet træ, dekorerede i farver med blomsterornamentik. Sparrebøsse af træ og plast fra Mc-Krossan medfølger. H. 20, 15, 13, 10, 8, og 4. Hane H. 17. 20. årh. (10)
Den største hest har limet hoved, hanen har limet kammen, Sparebøssen har limet ben og mangler det ene øre.
Kunst, antikviteter & design, 25. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud